Proč se sestavy v taichi cvičí pomalu

3 Srp

Kdo slyší něco o taichi a sám ho necvičí, si většinou vybaví, že taichi je to cvičení, které se dělá hodně pomalu. To je všeobecné povědomí o tomto bojovém umění. A moc to pak nikomu nesedí dohromady právě s tím, že je to bojové umění. Přitom správně prováděné jednotlivých phybů sestav je základ.
Ta cvčení, která se provádějí opravdu pomalu, jsou velmi důležitou součástí budování správně prováděného a cvičeného taichi.
Každý, kdo taichi cvičí, ví, že jen přes provádění hodně pomalých pohybů, může získávat postupně správné pohybové návyky a přes tuto pomalost se postupně může dostat k přesně a velmi rychle prováděným pohybům.
Je to proto, že ta pomalost při provádění pohybů a jednotlivých pozic, co cvičí, umožňuje dokonalé vnímání fungování vlastního těla. Tak si může čím dál přesněji vyhodnocovat – a tím i korigovat provádění cvičení. Přes tato pomalá cvičení se pak dochází ke značné přesnosti a rychlosti, protože prováděné pohyby se postupně stávají čistější bez zbytečných mezipohybů a jsou vedeny nejkratší možnou cestou.
Takže ten, kdo neočekává, že se naučí všechno během pár měsíců, ale rád by na sobě pracoval a zdokonaloval své pohybvé stereotypy, bude určitě překvapen, že se vlastně taichi “dává do celého jeho života” a tím také do všech jeho pohybových aktivit včetně například chůze.DSCN1067

Irena Mýtinová ©2018